Koncepcja
Projekt
Realizacja
Zobacz więcej

Systemy wizualizacji SCADA

SCADA system sterowania i wizualizacji

SAAUT projektuje oraz tworzy systemy SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Są one jednym z podstawowych elementów systemów automatyki, za pośrednictwem których obsługa kontroluje proces.  Podstawowym zadaniem systemów SCADA jest wizualizacja w czasie rzeczywistym stanu wszystkich urządzeń pomiarowych i wykonawczych. Obsługa posiadająca odpowiedni poziom uprawnień może wpływać na proces poprzez zmianę parametrów. Może również ręcznie sterować procesem.

Czym jest system SCADA?

SCADA jest systemem komputerowym stworzonym najczęściej na komputerach klasy PC bądź serwerach. Warto wiedzieć, że jest on sercem systemu sterowania dlatego często wykonuje się jego redundancję. Najbardziej istotnymi elementami systemu są dane które trafiają online do systemu. Pochodzą one z urządzeń pomiarowych i pozwalają prowadzić nadzór nad procesem produkcyjnym. System dodatkowo wizualizuje wszystkie alarmy i pozwala na szybką reakcję obsługi w przypadku wystąpienia nieprawidłowości. Systemy SCADA archiwizują wszystkie dane pomiarowe umożliwiając późniejsze odtworzenie i przeanalizowanie procesu.

SCADA
konfiguracja serwerowni
SCADA

Systemy SCADA komunikują się z urządzeniami zewnętrznymi za pomocą sterowników swobodnie programowalnych PLC (Programmable Logic Controller). Cały algorytm i logika działania urządzeń zaszyta jest w sterownikach. System SCADA jest narzędziem dla operatora pozwalającym kontrolować system automatyki. 

Zalety implementacji systemu SCADA

  • pomaga sprawnie zdiagnozować różnego rodzaju uszkodzenia
  • w czasie rzeczywistym informuje nas o nieprawidłowościach i alarmach
  • posiada archiwum wszystkich stanów urządzeń pomiarowych i wykonawczych
  • pozwala na tworzenie raportów związanych z przebiegiem procesu
  • usprawnia i zwiększa wydajność produkcji
  • pozwala na zdalny monitoring procesu
  • przenaczony dla małych i prostych aplikacji jak i dużych i skoplikowanych systemów

Specjalistyczne oprogramowanie SCADA instalowane najczęściej na komputerach PC, które w celu pozyskania danych komunikuje się z urządzeniami zewnętrznymi za pomocą sterowników PLC. Staje się więc integralną częścią całego systemu, by poprzez czytelną wizualizację oraz gromadzenie danych ułatwić kontrolę pracy wszystkich maszyn biorących udział w procesie produkcyjnym. Oprócz możliwości monitoringu pracy urządzeń, a więc także sprawnego diagnozowania wszelkich usterek, systemy te pozwalają na tworzenie raportów i analizę danych historycznych, które przydają się do usprawniania procesu produkcyjnego. Oprogramowanie sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych zakładach, w których funkcjonują systemy automatyki przemysłowej. Szczególnie polecamy je przedsiębiorstwom wykorzystującym procesy ciągłe np. elektrowniom.
W firmie SAAUT proponujemy najlepsze rozwiązania w zakresie
systemów SCADA, korzystając z programów dostarczanych przez tak renomowane firmy jak Siemens, Wonderware, czy Askom. 

Wdrożenie systemu SCADA

Systemy SCADA bardzo usprawniają i optymalizują procesy dlatego są chętnie wdrażane przez zakłady i przedsiębiorstwa. Świetnie nadają się zarówno dla linii produkcyjnych, maszyn jak i są podstawowym narzędziem w przypadku automatyki procesów ciągłych (elektrownie, oczyszczalnie, stacje wody itd.). Firma SAAUT z powodzeniem wdraża systemy typu SCADA zarówno dla mniejszych jak i większych instalacji automatyki. Korzystamy z oprogramowania dostarczanego przez liderów branży automatyki: