Koncepcja
Projekt
Realizacja
Zobacz więcej

Systemy wizualizacji SCADA

SAAUT Warszawa > Automatyka przemysłowa > Systemy wizualizacji SCADA
SCADA system sterowania i wizualizacji

SAAUT Sp z o.o. projektuje oraz tworzy systemy SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Są one jednym z podstawowych elementów systemów automatyki, za pośrednictwem których obsługa kontroluje proces.  Podstawowym zadaniem systemów SCADA jest wizualizacja w czasie rzeczywistym stanu wszystkich urządzeń pomiarowych i wykonawczych. Obsługa posiadająca odpowiedni poziom uprawnień może wpływać na proces poprzez zmianę parametrów. Może również ręcznie sterować procesem dzięki stworzonej wizualizacji układu.

Czym jest system SCADA?

SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) jest systemem komputerowym stworzonym najczęściej na komputerach klasy PC bądź serwerach. Warto wiedzieć, że jest on sercem systemu sterowania, dlatego często wykonuje się jego redundancję. Najbardziej istotnymi elementami systemu są dane które trafiają online do systemu. Pochodzą one z urządzeń pomiarowych i pozwalają prowadzić nadzór nad procesem produkcyjnym. System dodatkowo wizualizuje wszystkie alarmy i pozwala na szybką reakcję obsługi w chwili wystąpienia nieprawidłowości. Systemy SCADA archiwizują wszystkie dane pomiarowe za pomocą baz danych umożliwiając późniejsze odtworzenie i przeanalizowanie procesu.

Wielomonitorowa SCADA
Programowanie HMI
Sysstemy SCADA

Systemy SCADA komunikują się z urządzeniami zewnętrznymi za pomocą sterowników swobodnie programowalnych PLC (Programmable Logic Controller). Cały algorytm i logika działania urządzeń zaszyta jest w sterownikach. System SCADA jest narzędziem dla operatora pozwalającym kontrolować system automatyki oraz dostarcza mu wszelkie niezbędne informacje o produkcji. Systemy SCADA są tworzone przez firmy zajmujące się automatyką przemysłową. Są one tworzone indywidualnie pod konkretne projekty. Implementacja SCADA jest możliwa dzięki programom inżynierskim dostarczanym przez firmy jak Siemens, Wonderware czy Schneider Electric (WinCC, InTouch, Asix). Oprogramowanie jest płatne i wymaga licencji. Jej wartość jest uzależniona od dostawcy oraz wielkości końcowej systemu SCADA.

Zalety implementacji systemu SCADA

  • pomaga sprawnie zdiagnozować różnego rodzaju uszkodzenia
  • w czasie rzeczywistym informuje nas o nieprawidłowościach i alarmach
  • posiada archiwum wszystkich stanów urządzeń pomiarowych i wykonawczych
  • pozwala na tworzenie raportów związanych z przebiegiem procesu
  • usprawnia i zwiększa wydajność produkcji
  • pozwala na zdalny monitoring procesu
  • przeznaczony dla małych i prostych aplikacji jak i dużych i skomplikowanych systemów

Specjalistyczne oprogramowanie SCADA instalowane jest najczęściej na komputerach PC, będących serwerem danych.  System SCADA staje się więc integralną częścią całego systemu. Poprzez czytelną wizualizację oraz dostęp do danych historycznych system SCADA ułatwia kontrolę procesów produkcyjnych. Oprócz możliwości monitoringu pracy urządzeń, a więc także sprawnego diagnozowania wszelkich usterek, systemy te pozwalają na tworzenie raportów i analizę danych historycznych, które przydają się do usprawniania procesu produkcyjnego. Oprogramowanie sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych zakładach, w których funkcjonują systemy automatyki przemysłowej. Szczególnie polecamy je przedsiębiorstwom wykorzystującym procesy ciągłe np. elektrowniom.

W firmie SAAUT Sp. z o.o. proponujemy najlepsze rozwiązania w zakresie systemów SCADA, korzystając z programów dostarczanych przez tak renomowane firmy jak Siemens, Wonderware, czy Askom. Odezwij się do nas i daj sobie możliwość posiadania SCADA w swojej firmie.

Wdrożenie systemu SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition)

Systemy SCADA bardzo usprawniają i optymalizują procesy, dlatego są chętnie wdrażane przez zakłady i przedsiębiorstwa. Świetnie nadają się zarówno dla linii produkcyjnych, maszyn jak i są podstawowym narzędziem wśród procesów ciągłych (elektrownie, oczyszczalnie, stacje wody itd.).  SCADA często jest wdrażana na nowych instalacjach, gdzie występuje duża ilość procesów przemysłowych. Dzięki swej rozbudowanej funkcjonalności SCADA optymalizuje procesy i tworzy niezawodny w produkcji system informatyczny. Z system SCADA niezmiennie powiązane są sterowniki PLC. To dzięki nim systemy SCADA otrzymują wszystkie dane w czasie rzeczywistym. Zebrane dane są odpowiednio przesyłane do baz danych. Następnie ich prezentacja odbywa poprzez odpowiednio przygotowane trendy czy raporty.

Firma SAAUT Sp z o.o. z powodzeniem wdraża systemy typu SCADA zarówno dla mniejszych jak i większych instalacji automatyki. Korzystamy z oprogramowania dostarczanego przez liderów branży automatyki:

SCADA czy HMI - różnice i podobieństwa

HMI (Human Machine Interface) są to panele operatorskie. HMI w dzisiejszych czasach mają często możliwości zbliżone do systemów SCADA. Jedne i drugie służą do prowadzenia procesów technologicznych. Dotykowe HMI służą głównie do podstawowego sterowania procesami. Głównym zadaniem systemów SCADA (oprócz funkcjonalności z HMI) jest archiwizacja danych procesowych, a następnie ich prezentacja w postaci trendów czy raportów. Taka prezentacja danych pozwala optymalizować procesy produkcyjne w czasie rzeczywistym. HMI najczęściej umieszczane są w okolicach maszyn umożliwiając bezpośrednie sterowanie najbliższymi urządzeniami. Klasyczne systemy SCADA umieszcza się w głównych sterowniach czy dyspozytorniach. System SCADA najczęściej swoim zakresem obejmuje całe instalacje procesów przemysłowych, a nie tylko wycinki jak HMI.

O ile HMI SCADA mają podobne możliwości w zakresie przetwarzania aktualnych danych, tak w przypadku danych historycznych praktycznie jedynie systemy SCADA są wyposażone w odpowiednie bazy danych, aby te dane odpowiednio wizualizować i raportować obsłudze systemów. Dzisiejsi czołowi dostawcy produktów z zakresu automatyki przemysłowej sprawiają, iż funkcjonalności paneli HMI są coraz większe i często dorównują klasycznym systemom SCADA.

Dzisiejsze HMI są również często odpowiedzialne za zdalny dostęp, poprzez wewnętrzne czy zewnętrzne tunele VPN. Dostawcy paneli HMI coraz częściej proponują rozwiązania chmurowe i dostęp do paneli przez dedykowane aplikacje dostępne dla użytkowników smartfonów czy tabletów.

HMI ujednolicają również róże protokoły komunikacyjne poprzez wbudowane OPC. OPC Foundation stworzyła nawet protokół komunikacyjny mający ujednolicić komunikację między maszynami OPC UA (OPC Unified Architecture).

SCADA HMI różnią się również sposobami licencji. Panele HMI zazwyczaj nie potrzebują dodatkowych licencji oprócz licencji inżynierskiej która obowiązuje twórców aplikacji wgrywanych na HMI. W przypadku zdalnego dostępu do HMI w rozwiązaniach chmurowych często spotyka się stosowanie licencji czasowych w różnych konfiguracjach. Licencje systemów SCADA są dość kosztowne i uzależnione od wielkości aplikacji końcowej.

Kto korzysta z systemu SCADA

Systemy SCADA są wykorzystywane praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Ich rozbudowane funkcje wizualizacji i archiwizacji danych pomiarowych umożliwiają sterowanie praktycznie każdym procesem. Odpowiednio zebrane i przetworzone informacje pozwalają zapanować nad całym układem automatyki operatorom prowadzącym produkcję.

W jaki sposób SCADA pomoże Ci w codziennych obowiązkach

Rozbudowane funkcje systemu SCADA umożliwiają sterowanie całym zakładem z jednego miejsca. Odpowiednio przygotowane interfejsy graficzne czynią, iż proces produkcyjny jest przejrzysty dla każdego jego użytkownika. Wizualizacja linii technologicznych umożliwia szybkie odnalezienie urządzeń na terenie zakładu, w przypadku awarii. Podgląd aktualnego stanu pracy niesie informację o aktualnych wydajnościach urządzeń. Gromadzone dane np. czasy pracy urządzeń umożliwiają planowanie prac prewencyjnych, które chronią przed nieplanowanymi postojami. Serwer gromadzący dane udostępnia je również do aplikacji zewnętrznych czy innych systemów klasy np. ERP.

Platformy i aplikacje systemu SCADA

Większość czołowych dostawców systemów sterowania na rynku automatyki przemysłowej jest również dostawcą systemów SCADA. Siemens dostarcza oprogramowanie o nazwie WinCC. General Electric dostarcza oprogramowanie pod nazwą iFIX. Wyodrębniły się również firmy którę specjalizują się jedynie w oprogramowaniu SCADA. Najbardziej rozpowszechnionym systemem wizualizacji jest InTocuch firmy Wonderware. Coraz popularniejszy wśród systemów SCADA staje się polski Asix produkowany przez firmę Askom z Gliwic.

Firma SAAUT Sp. z o.o. zajmuje się wdrażaniem oprogramowania klasy SCADA. W celu przedstawienia indywidualnej oferty zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub pisząc na adres email info@saaut.com

WINCC
system BMS
WINCC SCADA

DCS czy systemy SCADA?

DCS (Distributed Control System) jest to zdecentralizowany system sterowania. Jest on przeznaczony przede wszystkim do dużych systemów sterowania w takich zakładach jak elektrownie, huty czy przemysł chemiczny. System jest dużo bardziej skomplikowany niż klasyczny system SCADA połączony ze sterownikami PLC. Mimo iż interfejsy użytkownika umożliwiają podobny dostęp do informacji Zdecentralizowany System Sterowania jest zupełnie innej budowy. Systemy DCS składają się z takich elementów jak serwer (przynajmniej z pojedyńczą redundancją), stacja inżynierska, stacje operatorskie, rozproszone systemy wejść/wyjść, czy stacje procesowe AS. Komunikacja w takich systemach zawsze jest redundantna i opiera się o sprawdzone protokoły komunikacyjne takie jak PROFIBUS czy PROFINET. Tak jak w przypadku systemów SCADA na rynku automatyki przemysłowej jest kilku czołowych dostawców rozwiązań DCS. Siemens w swojej ofercie posiada system zwany PSC. Firma Emerson dostarcza systemy DCS pod nazwą Ovation.  Systemy klasy DCS są bardzo drogimi rozwiązaniami, dlatego służą do zarządzania dużych instalacji.

Darmowa SCADA

Systemem SCADA interesują się również mniejsze przedsiębiorstwa, które potrzebują taniego, bądź darmowego oprogramowania SCADA. Niestety oprogramowanie do zastosowań przemysłowych wiąże się w większości z zakupem odpowiedniej licencji. Co prawda istnieją darmowe oprogramowania klasy SCADA jednak są ograniczone co do wielkości bądź swojej funkcjonalności. Często jednak za pomocą swojego e mail można zarejestrować się i dostać możliwość przetestowania systemu. Oprogramowanie do zastosować przemysłowych pełni ważną rolę w przedsiębiorstwie oraz niesie za sobą dużą odpowiedzialność. W związku z tym nad każdym oprogramowaniem SCADA pracuje sztab programistów w celu ciągłego udoskonalania swojego produktu.

Podsumowanie

System klasy SCADA jest systemem wizualizacji i archiwizacji danych pomiarowych. Służy obsłudze do sterowania całym procesem produkcyjnym. Za jego pomocą można sterować wszystkimi urządzeniami wchodzącymi w skład systemu automatyki. Zwrotnie urządzenia przesyłają do systemu SCADA informację o swoim stanie. Oprogramowanie łączy się z urządzeniami za pośrednictwem sterowników PLC w których jest trzymana cała logika działania. System SCADA służy do zarządzania procesami produkcyjnymi. Umożliwia archiwizacje danych pomiarowych które następnie są prezentowane w postaci trendów czy raportów historycznych. Wdrożeniami systemów SCADA zajmują się firmy z dziedziny automatyki przemysłowej.

SAAUT Sp. z o.o. projektuje i wdraża systemy klasy SCADA dla przemysłu. Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego w celu zaprezentowania naszej oferty.