Koncepcja
Projekt
Realizacja
Zobacz więcej

Automatyka przemysłowa

SAAUT Warszawa > Automatyka przemysłowa
Automatyka przemysłowa

SAAUT z powodzeniem realizuje projekty w branży automatyki przemysłowej. Począwszy od koncepcji, aż po wdrożenie realizujemy złożone systemy sterowania oparte o produkty renomowanych firm m.in. Siemens, Eaton czy Rittal. Jesteśmy integratorem systemów automatyki.

Specjalizacją firmy SAAUT jest automatyka przemysłowa, której wdrażaniem w zakładach produkcyjnych zajmujemy się od wielu lat. Naszym Klientom proponujemy w tym zakresie kompleksowe usługi, obejmujące doradztwo w kwestii doboru najlepszych rozwiązań, opracowanie koncepcji systemu automatyki, następnie montaż poszczególnych urządzeń i zaprogramowanie całego systemu, a także jego uruchomienie. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, starając się za każdym razem dostarczyć Klientowi najlepiej dopasowane rozwiązania pod względem efektywności i oczekiwań. 

Oferujemy:

Automatyka przemysłowa
GASSTATION
EATON

Nowoczesne systemy automatyki i sterowania 

Proponowane przez naszą firmę systemy sterowania i automatyki przemysłowej oparte są o najlepsze produkty dostępne na rynku. Korzystamy ze sterowników i oprogramowania takich renomowanych firm, jak m.in. Siemens, Schneider Electric, Eaton, Beckhoff, Weintek czy Rittal. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprostać największym wymaganiom w zakresie optymalizacji i regulacji procesów. Własny zakład prefabrykacji umożliwia nam przygotowanie dla naszych Klientów takich elementów, jak szafy automatyki, pulpity sterownicze czy rozdzielnie elektryczne i zasilające. Naszym atutem jest doświadczenie, które pozwala nam realizować najbardziej ambitne projekty, a także zapewnić najwyższy standard usług. Nasi Klienci mogą liczyć nie tylko na kompleksowe wdrożenie automatyki przemysłowej, ale także na późniejszą zdalną diagnostykę urządzeń i systemów sterowania oraz pełny ich serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa to dziedzina zajmująca się układami sterowania dla procesów technologicznych. System automatyki przemysłowej składa się z urządzeń pomiarowych (np. przetworniki temperatury, poziomu, ciśnienia, przepływomierze, dalmierze, czujniki optyczne, czujniki dwustanowe itd.) oraz z urządzeń wykonawczych (np. silniki, pompy, zasuwy, siłowniki). Wszystkie te urządzenia są zintegrowane i połączone zazwyczaj w rozdzielnicach elektrycznych – szafach sterowniczych. W zależności od skomplikowania układu, logika działania (sterowanie) wykonane jest bezpośrednio poprzez odpowiednie połączenia elektryczne urządzeń lub poprzez sterowniki swobodnie programowalne PLC (Programmable Logic Controller). Programista na podstawie wytycznych technologicznych (algorytmów działania) wykonuje oprogramowanie, które w sposób rzeczywisty steruje urządzeniami wykonawczymi na podstawie sygnałów otrzymanych z urządzeń pomiarowych. W zależności od rodzaju procesu i jego skomplikowania systemy automatyki przemysłowej swoją wielkości i zaawansowaniem dostosowywane są do potrzeb finalnych układów którymi sterują.

Dowiedz się czym jest oprogramowanie w automatyce przemysłowej?

Sercem w większości układów automatyki przemysłowejsterowniki PLC. To za pomocą odpowiednio napisanych programów (zaszytych algorytmów) układy działają zgodnie z ich przeznaczeniem. Rolą dobrego programisty jest, aby programy przewidywały wszystkie możliwe zdarzenia mogące wystąpić w układzie, a układ odpowiednio zareagował, gdy te zdarzenia nastąpią. Kolejnym etapem, w którym mamy doczynienia z oprogramowaniem są elementy, za pomocą których użytkownik może wpływać na urządzenia, procesy. W przypadku prostych układów zazwyczaj idealnym rozwiązaniem okazuje się dotykowy panel operatorski klasy HMI (Human Machine Interface). Programista odpowiednio tworząc ekrany panelu tworzy interfejs użytkownika z urządzeniem – procesem. Na panelu dotykowym użytkownik kontroluje aktualny stan systemu automatyki przemysłowej. Może również wpływać na niego zmieniając podstawowe parametry przygotowane wcześniej przez programistę. W przypadku bardziej rozbudowanych układów zamiast paneli HMI stosuję się stacje operatorskie klasy SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Są one wykonane na bazie komputerów bądź serwerów klasy PC. Odpowiednio licencjonowane oprogramowania pozwala stworzyć programiście zaawansowane układy wraz z pełną archiwizacją danych pomiarowych i nastawa systemów automatyki przemysłowej.

W jakich sektorach działamy?

Tło Gospodarka wodno - ściekowa i ochrona środowiska

Gospodarka wodno - ściekowa i ochrona środowiska

Przemysł spożywczy

Przemysł spożywczy

Maszyny i linie produkcyjne

Maszyny i linie produkcyjne

Integracja IT

Industry 4.0

Automatyka przemysłowa składa się z wielu komponentów:

Sterowniki PLC

Każdego rodzaju system procesów produkcyjnych składa się z urządzeń oraz produktów zarządzanych przez sterowniki PLC (sterowniki swobodnie programowalne) . Zarówno w przypadku produkcji procesowej, jak i pracy maszyn przemysłowych dane pomiędzy procesami przesyłane są dzięki automatyzacji. Bardzo ważną rolę odgrywa oprogramowanie wykonane przez dostawcę. Dzięki niemu dane produkcyjne maszyn oraz informacje o pracy urządzenia przekazywane są na dział obsługi i bezpieczeństwa procesów. W dziedzinie automatyki przemysłowej dostępne są rozwiązania czołowych dostawców dla procesów przemysłowych tj. Siemens, Eaton, Mitsubishi, Schneider, Rittal. Wiecej o PLC dowiedz się na naszej podstronie Sterowniki PLC.

Allen Bradley
Automatyka przemysłowa
ET200SP

Aparatura sterująca

Urządzenia produkcyjne współpracują z ludźmi poprzez aparaturę sterującą. Maszyny przemysłowe jak i urządzenia w procesach ciągłych komunikują się z obsługą dzięki panelom HMI (Human-Machine Interface), czy systemom klasy SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Wszystkie procesy w pełni są zarządzane i konfigurowane przez operatora dzięki odpowiednio przygotowanemu menu i ekranom. Aby podnieść poziom bezpieczeństwa maszyn finalnie podjęte decyzje są dodatkowo weryfikowane przez system kontroli maszyny.  Odpowiednio przygotowane menu i ekrany ułatwiają pracę operatorom i pozwalając dostarczyć niezbędne informację z procesów produkcyjnych. Wszelkie prawa zastrzeżone są poprzez odpowiednie poziomy logowania operatora do maszyn przemysłowych. Informacje z produkcji są archiwizowane logach systemów automatyki. Proces produkcji i wszystkie dostępne informacje pozwalają czynić automatyzację przyjazną dla klientów końcowych. 

Przekaźniki

Automatyka w świecie procesów produkcyjnych nie mogła by się odbyć bez przekaźników. Dzięki nim odbywa się separacja galwaniczna sygnałów potrzebnych do prawidłowej pracy urządzenia. Dział projektowy dzięki przekaźnikom projektuje systemy na różnych poziomach napięć. Automatyka przemysłowa jeszcze w latach 90 głównie opierała się na przekaźnikach przemysłowych. Proste przemysłowe maszyny niewymagające skomplikowanych procesów produkcyjnych dalej zarządzane są przez układy logiczne zabudowane na przekaźnikach.  

Zasilacze przemysłowe

Sterowanie maszyny i procesów m.in. ze względów bezpieczeństwa odbywa się na napięciu bezpiecznym dla człowieka, czyli do 50 VDC. Takie napięcia uzyskuje się poprzez zasilacze. Do systemów automatyki najczęściej wykorzystuje się 24VDC. Urządzenia w takiej konfiguracji są bezpieczne dla człowieka w przypadku awarii systemu.

Szafy sterownicze

Elementem nieodzownym znajdującym się w każdym systemie jest rozdzielnica elektryczna zwana najczęściej szafą sterowniczą. Zabudowane są w niej wszystkie urządzenia elektryczne maszyny.

Kable i przewody

Automatyzację urządzenia również ciężko byłoby wyobrazić sobie bez produktów jakimi są kable i przewody. Mimo najnowszych rozwiązań komunikacji bezprzewodowej okablowanie jest i będzie dalej jednym z podstawowych elementów systemów automatyki. Każdy system to setki bądź tysiące sygnałów wymienianych pomiędzy wszystkimi elementami zapewniającymi sterowanie. Dział projektowy w firmie automatyki przemysłowej takiej jak SAAUT odpowiada za poprawny dobór kabli i przewodów, aby procesy i urządzenia były na najwyższym poziomie bezpieczeństwa.

Złącza przemysłowe

Automatyka przemysłowa często powiązana jest z ciągłością procesów produkcyjnych. Jej zatrzymanie często jest niemożliwe lub bardzo trudne. Rozbudowy, modernizację wymagają szybkiego działania ze strony firmy jak nasza. Bardzo często przed przystąpieniem do modernizacji wykonuje się szereg prac związanych z odpowiednim przygotowaniem pozwalającym skrócić czas pracy na obiekcie. Przy prefabrykacji stosuje się tzw. złącza przemysłowe, aby podczas prac u klienta nie tracić drogocennego czasu. 

Systemy kontroli

Prawie zawsze nad pracą urządzenia, czy całych systemów automatyki czuwa obsługa. Projektując rozwiązanie dla klienta najwyższym priorytetem jest zawsze jego bezpieczeństwo. Podczas normalnej produkcji urządzenia mogą się uszkodzić powodując niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka. Automatyka przemysłowa ma rozwiązania pozwalające zminimalizować ryzyko. Są to specjalistyczne moduły bądź sterowniki PLC typu „safety”. Każda maszyna dodatkowo wyposażana jest w certyfikowane urządzenia pozwalające dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo ludzkie. Zgodnie z normami maszynowymi stosuje się zabezpieczenia w odpowiedniej klasie SIL takie jak bariery, czujniki, krańcówki czy bezpieczniki bezpieczeństwa.

KSB
EMERSON
Montaz szaf sterowniczych

Aparatura kontrolna

Automatyka przemysłowa to urządzenia pomiarowe ale i przede wszystkim urządzenia wykonawcze. Są to silniki, zawory czy siłowniki. Każde z takich urządzeń zazwyczaj jest urządzeniem elektrycznym. Aby chronić je przed uszkodzeniem zawsze niezbędna jest aparatura kontrolna.  Odpowiednie zapewnienie kontroli pozwala aby automatyzacja nie powodowała nadmiernych problemów podczas eksploatacji systemów automatyki.